Mieszkanie w Bułgarii – gdzie i za ile

Home  >>  Nieruchomości w Europie  >>  Mieszkanie w Bułgarii – gdzie i za ile

Mieszkanie w Bułgarii – gdzie i za ile

On Wrzesień 13, 2011, Posted by , In Nieruchomości w Europie, With No Comments

Bułgarski rynek nieruchomości jest obecnie bardzo stabilny. Wiąże się to ze stałym przyrostem nowych inwestycji i płynnym zamykaniem sprzedaży wybudowanych kompleksów.

Największy popyt jest na małe mieszkania dla inwestorów ze średnio zasobnym portfelem (apartamenty z jedną sypialnią i pokojem dziennym oraz odpowiedniki polskiej kawalerki, czyli bułgarskie „studio”). Jednak w ofercie znajdują się również nowoczesne, luksusowe nieruchomości za przystępną cenę.

Aktualnie na rynku dominują kupcy z byłego bloku socjalistycznego: Rosjanie, Litwini, Ukraińcy, Polacy, Łotysze, Estończycy oraz Niemcy. Dla tych państw Bułgaria jest znaną od lat marką turystyczną, a także najbliższym geograficznie miejscem wypoczynkowym. Z Bułgarami łatwo nawiązać kontakty i to nie tylko w języku angielskim. Mała ilość formalności wymaganych przy zakupie nieruchomości i bogaty serwis obsługi wynajmu stanowią mocny argument do kupna bułgarskiego mieszkania.

Mieszkanie w Bułgarii

W tym kraju położonym nad Morzem Czarnym klienci nigdy nie są pozostawiani sami sobie po dokonaniu zakupu. Dodatkowo organizuje się dla nich także transfery z lotniska, wycieczki lokalne, wynajem aut, ubezpieczenia nieruchomości czy darmową pomoc tłumaczy. Należy pamiętać, że mieszkania w Bułgarii cechują się relatywną łatwością obsługi wynajmu. Bułgarskie kompleksy mają własne recepcje, a ich właściciel sam ustala warunki wynajmu. Roczny zwrot z wynajmu nieruchomości nad Morzem Czarnym wynosi od 5% do nawet 12%.

Prognozy w perspektywie średnio oraz długookresowych inwestycji w nadmorskie nieruchomości w Bułgarii są niezwykle korzystne. Liczba działek na tym terenie drastycznie się kurczy.

Co przekonuje Polaków do kupna mieszkania w Bułgarii?

  •  trzy razy dłuższy niż nad polskim morzem sezon letni
  • niższe ceny mieszkań (niemal czterokrotnie od tych oferowanych w Polsce)
  • najniższe w Europie koszty utrzymania mieszkania (w przybliżeniu od 8 do 12 euro/m2 rocznie)
  • przy zakupie mieszkania w Bułgarii dostaje się wykończony, klimatyzowany apartament w kompleksie z basenem

Ceny mieszkań w Bułgarii są zmienne i zależne od ruchu turystycznego w danym regionie. Co przyciąga turystę do tej nadmorskiej krainy? Przede wszystkim najniższe ceny wypoczynku w Europie. Ponadto Bułgaria jest ugruntowaną marką turystyczną, posiadającą stabilność polityczną i prawną, co jest istotne w sferze własności nieruchomości.

Atrakcyjność nadmorskich nieruchomości w Bułgarii podnoszą m.in. problemy w Grecji oraz brak stabilności i zawirowania w Egipcie, a także Tunezji. Dlatego też coraz częściej turyści zmieniają tradycyjne kierunki letnich wyjazdów na bułgarskie rejony Morza Czarnego. Wzrost zainteresowania Bułgarią w porównaniu do zeszłego sezonu szacuje się nawet na 40%.

Już dziś modernizuje się i rozbudowuje dwa największe nadmorskie lotniska w Warnie i Burgas, aby jeszcze zwiększyć popularność tego nadmorskiego kraju.

Dziś mamy ostatnią szansę na w miarę tani zakup nieruchomości w Bułgarii. Ceny apartamentów zaczynają się od 550 – 650 euro za metr kwadratowy [dane z 2011].

Przykładowe ceny mieszkań w Bułgarii:

  • dom w regionie Warna, w kurorcie Złote Piaski (150 m od morza), o powierzchni 170 m2, 4 pokoje- 165000 euro
  • mieszkanie w regionie Burgas, w kurorcie Słoneczny Brzeg (150 m od morza), 2 pokoje, 72 m2- 35000 euro (138 tys. zł)
  • apartament w regionie Burgas, w mieście Obzor (200 m od morza), 2 pokoje, 72 m2- 59900 euro

Jeszcze 3 lata temu ceny nieruchomości w Bułgarii były wyższe o 40%. Obecnie można tu kupić niewielki lokal mieszkalny nad morzem już za 100 – 150 tys. zł. Bułgaria ma najniższe ceny ze wszystkich nadmorskich kurortów w Europie. W ten sposób można zainwestować wcale nieduże pieniądze i w czasie, gdy nie będzie się korzystało z nieruchomości- sporo zarobić. Należy jednak pamiętać, że inwestując pieniądze w nieruchomości za granicą, jest się zależnym od ryzyka kursowego. Ma on wpływ na poziom dochodu z wynajmu i wartość inwestycji. Gdyby kupiec mieszkania w Bułgarii zainwestował w nieruchomość 100 tys. euro, to przy kursie 4 złote za wspólną europejską walutę miałaby ona wartość 400 tys. zł, lecz przy kursie 3,5 złotych za euro już o 50 tys. zł mniej. .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.