Kupno nieruchomości w krajach UE

Home  >>  Nieruchomości w Europie  >>  Kupno nieruchomości w krajach UE

Kupno nieruchomości w krajach UE

On Wrzesień 13, 2011, Posted by , In Nieruchomości w Europie, With No Comments

Zakup nieruchomości w krajach Unii Europejski w zdecydowanej większości nie stanowi problemu. Prawo zostało dostosowane do standardów panujących na całym obszarze Wspólnoty, co daje możliwości zakup domu lub mieszkania w dowolnym miejscu. Jedynie Rumunia i Bułgaria, jako nowi członkowie UE, mają ograniczenia związane z zakupem nieruchomości przez obcokrajowców. Zostaną one zniesione dopiero za kilka lat.[stan na 2011 rok]

W Unii na rynku nieruchomości obowiązuje zasada równego traktowania. Została ona ustanowiono w momencie ratyfikowania traktatu TWE, zgodnie z którym zakazane jest dyskryminowanie ze względu na obywatelstwo. Jednakże nowi członkowie Wspólnoty mogą skorzystać z opcji wprowadzenia tzw. okresu przejściowego dla norm prawnych dotyczących nabywania nieruchomości. Tak jest właśnie w przypadku Rumunii i Bułgarii, dla których okres przejściowy kończy się w 2014 roku.

Nieruchomości w krajach UE

Ujednolicone prawo nie zwalnia potencjalnych nabywców przed dokładnym zapoznaniem się z obowiązującym w danym kraju regułami. Dowiedzieć się należy, jakie dokumenty wymagane są przy kupnie mieszkania, i jakie opłaty należy uiścić, by dopełnić formalności. W niektórych państwach niezbędne jest posiania konta w lokalnym banku. W Portugalii konieczne jest uzyskanie numer NIP z urzędu finansowanego. W Grecji wymaga się numeru podatkowego (AFM), który nadaje lokalny urząd podatkowy, a we Włoszech – wpisu do ewidencji fiskalnej, będącego odpowiednikiem polskiego numeru NIP.

Liczyć się trzeba również ze sporządzaniem umowy sprzedażowej w formie aktu notarialnego. Niezbędne będą wówczas tłumaczenia. Na koniec trzeba będzie także rozliczyć się z urzędem skarbowym i zapłacić określony podatek od zakupu nieruchomości. Warto zatem dokładnie przeanalizować wszystkie aspekty transakcji zagranicznej, by inwestycja wiążąca się z wysokim kosztami, okazała się być opłacalna. Zainteresowanie branżą mieszkaniową zawsze jest wysokie, dlatego nabycie na korzystnych warunkach nieruchomości w postaci np. domu, może w przyszłości przynieść spore zyski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.