Kupno domu w Hiszpanii

Home  >>  Nieruchomości w Europie  >>  Kupno domu w Hiszpanii

Kupno domu w Hiszpanii

On Wrzesień 13, 2011, Posted by , In Nieruchomości w Europie, With 3 komentarze

Nieruchomości w Polsce i w Hiszpanii

Aktualne ceny nieruchomości na polskim rynku należą do wysokich z porównaniu z innymi państwami Unii Europejskiej. Z tego powodu Polacy coraz częściej decydują się na zakup domu poza granicami kraju, wybierając bardziej słoneczne regiony Europy. Prym w tej kwestii wiedzie Hiszpania, gdzie ceny idą w dół, a atrakcyjność miejsca nie ulega zmianie.

Kupno nieruchomości w Hiszpanii – formalności

Na urokliwej Costa Bravie dom można kupić taniej niż nad polskim morzem. Wszelkie formalności związane z nabycie nieruchomości zostały ujednolicone dla wszystkich obywateli europejskiej wspólnoty. Tak więc sfinalizowanie umowy przebiega tak samo jak w przypadku obywateli Hiszpanii, ale konieczne jest skompletowanie właściwych tłumaczeń poszczególnych dokumentów. Ponadto trzeba posiadać numer identyfikacji obcokrajowca (w skrócie NIE). Wydawany jest on przez policję na wniosek kupującego. Bardzo często trzeba też założyć konto w hiszpańskim banku.

Kupno domu w Hiszpanii

Wpłata zaliczki

Hiszpańskie prawo umożliwia podpisanie wstępnej umowy kupna-sprzedaży domu, po uprzednim wpłaceniu odpowiedniej zaliczki. Wpłacona kwota traktowana jest później jako pierwsza rata zapłaty. Jako zabezpieczenie przed oszustem zaliczka jest konfiskowana w razie niewywiązania się z umowy przez nabywcę. Natomiast w przypadku, kiedy to sprzedawca zrywa umowę, zmuszony on jest oddać dwukrotnie wyższą kwotę niż wynosiła zaliczka.

Koszty dodatkowe

Umowa kupna-sprzedaży domu musi być sporządzona jako akt notarialny. Notariusz za przygotowanie takiej umowy pobiera opłatę w wysokości od 0,4 proc. do 0,8 proc. ceny domu. Do kosztów należy także doliczyć opłatę za wpis do księgi wieczystej. Wynosi ona od 0,02 do 0,4 proc. ceny nieruchomości. Liczyć się trzeba z kosztami ubezpieczeń, czynszu spółdzielczego oraz różnych świadczeń. Nabywcę nie ominie też podatek od zakupu nieruchomości. Jego wysokość waha się w graniach 8 proc. wartości domu. Za nieruchomość o powierzchni około 70 m2 średnio trzeba zapłacić 50 tys. euro.

3 komentarze so far:

 1. Nieruchomosci w Hiszpanii pisze:

  Bardzo ciekawy artykuł, można się dowiedzieć wszystkiego o zakupie nieruchomosci w Hiszpanii

 2. Jakub pisze:

  Radziłbym wspomnieć o tym, że obecnie w Hiszpanii nie brakuje nieruchomości wystawianych przez banki.

  Nie należy w ogóle w nie inwestować: są wystawione po bardzo atrakcyjnej cenie, lecz okazuje się, że istnieje masa kosztów ukrytych, których suma potrafi dojść do 160% wartości danego mieszkania. Do tego notariusz czy prawnik często nie udzielają pełnych odpowiedzi, trzeba na własną rękę, a jak ktoś nie zna hiszpańskiego to z tłumaczem doszukiwać się w umowie kruczków pisanych „drobnym druczkiem”.
  Ponieważ kupujący był nastawiony na cenę „netto” to najczęściej okazuje się być niewypłacalny, a bank zabiera mu mieszkanie… i znów wystawia na sprzedaż. Jest to złodziejski proceder rodem z Amber Gold itp.

  więc jeżeli kupować to tylko z rynku wtórnego i najlepiej od osoby prywatnej, a także wykazywać ostrożność na granicy z paranoją jeżeli chodzi o kwestie prawno-finansowe.

 3. Paweł pisze:

  Mnie ciekawią te nowe nieruchomości w Hiszpanii, całe budynki, które są opuszczone przez kryzys gospodarczy. Są puste, więc mogą być za grosze, i jak sprawa wygląda z wodą i prądem, gdy się kupi jeden apartament?

  PS czarne tło i białe napisy meczą przy czytaniu, ja kopiuje teks i zamieniam kolory w e-mailu, aby przeczytać artykuł. Powinno być odwrotnie – czarne na białym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.